ქობულეთის რაიონის ინდივიდუალური გამრიცხველიანება დასრულდა
სს ენერგო–პრო ჯორჯიამ წარმატებით დაასრულა ქობულეთის რაიონის ინდივიდუალური გამრიცხველიანება. რაიონი გამრიცხველიანდა მთლიანად (25 სოფელი, დაბა ჩაქვი და ოჩხამური, აგრეთვე ქალაქი ქობულეთი, საერთო ჯამში 24 000–მდე აბონენტი). ევროპული სტანდარტების შესაბამისი ინდივიდუალური მრიცხველების მეშვეობით, აბონენტები ადვილად გააკონტროლებენ საკუთარ ენერგომოხმარებას. ქობულეთის რაიონში ინდივიდუალური გამრიცხველიანების პროექტის განხორციელების მიზნით, სს ენერგო–პრო ჯორჯიამ 5 959 750 ლარის ინვესტიცია განახორციელა.
ბოლო სოფელი, რომელიც გამრიცხველიანდა ქობულეთის რაიონში არის სოფელი ხალა, სადაც ბოლო მრიცხველის დამონტაჟებას დაესწრო ენერგო–პრო ჯორჯიას ხელმძღვანელობა და აჭარის მთავრობის მეთაური არჩილ ხაბაძე.
„ქობულეთის რაიონი არის ერთერთი პირველი რაიონი, სადაც ენერგო–პრო ჯორჯიამ მთლიანად დაასრულა აბონენტების ინდივიდუალური გამრიცხველიანება. ინდივიდუალური გამრიცხველიანების პროექტი ჩვენთვის ერთერთი პრიორიტეტულია, რადგან ის იძლევა ინდივიდუალური აბონენტების მიერ მოხმარებული ელექტროენერგიის ზუსტი აღრიცხვის საშუალებას, რაც აბონენტისთვის მეტად მნიშვნელოვანია. ამასთან, გამრიცხველიანების პარალელურად აქტიურად მიმდინარეობს ქსელის რეაბილიტაცია, რაც მიზნად ისახავს ქსელის საიმედოობის გაზრდას და აბონენტების უსაფრთხო ენერგომომარაგებას“ – განაცხადა ენერგო–პრო ჯორჯიას დასავლეთ რეგიონალური ფილიალის დირექტორმა ირაკლი ვახტანგიძემ.
ინდივიდუალური გამრიცხველიანების პარალელურად სს ენერგო–პრო ჯორჯიამ განახორციელა ელექტროქსელის სარეაბილიტაციო სამუშაოებიც, რომლთა ფარგლებშიც შეიცვალა ამორტიზირებული სადენები და ბოძები, ახალი იზოლირებული კაბელებით და რკინა–ბეტონის დგარებით. რეაბილიტაციის შედეგად კიდევ უფრო გაუმჯობესდა ქსელის ინფრასტრუქტურა და მნიშვნელოვნად გაიზრდა ელექტროენერგიის მიწოდების საიმედოობა და შესაბამისად მომსახურების ხარისხი.
სს ენერგო–პრო ჯორჯია განაგრძობს ინდივიდუალური გამრიცხველიანების სამუშაოების წარმოებას საქართველოს სხვა რეგიონებშიც და 2015 წლისთვის გამრიცხველიანებული იქნება მთელი საქართველო.

ENERGO-PRO Georgia has completed individual re-metering of Kobuleti region. The region has been completely individually re-metered; in particular 25 villages, Daba Chakvi and Ochkhamuri, also city of Kobuleti, in total up to 24 000 customers. With European standard individual meters company customers will easily control their electricity consumption. With the aim of the implementation of the project EPG invested GEL 5 959 750.
The final village which was re-metered in Kobuleti region is village Khala, where completion of works was reviewed by the management of JSC ENERGO-PRO Georgia and the head of Adjara government Archil Khabadze.
“Kobuleti region is one of the first regions where EPG completed individual re-metering. Individual re-metering project is one of the priorities for our company, as it gives us the opportunity to precisely bill our customers, which is vital for every customer. Apart from that in parallel to re-metering we actively conducted electricity grid rehabilitation to increase security of the grid and improve electricity supply quality” – said Director of the West Georgia Regional Branch of the company Irakli Vakhtangidze.
Along with individual re-metering JSC ENERGO-PRO Georgia conducted electricity grid rehabilitation – replaced depreciated cables and poles with insulated cables and reinforced concrete poles; as a result of rehabilitation network infrastructure improved increasing quality of electricity supply; and service eventually.
JSC ENERGO-PRO Georgia continues individual re-metering in other regions throughout its service area and by year 2015 individual re-metering will be completed within whole Georgia.