„ესპანეთში, გალიციაში ჰიდროელექტროსადგურების შეძენა არის ჩვენი საქმიანობის დივერსიფიკაციის ნაწილი, რომელიც მიზნად ისახავს მაკროეკონომიკური და გეოპოლიტიკური რისკების შემცირებას. პირველად გავედით ევროზონის უმსხვილეს და ჩვენთვის პერსპექტიულ ბაზარზე. აღნიშნული შესყიდვთ გაიზრდება გაყიდვების მოცულობა ევროში, რაც პოზიტიურად აისახება ენერგო-პროს კაპიტალის სტრუქტურაზე“, - განაცხადა „ენერგო-პრო ჯგუფის“ აღმასრულებელმა დირექტორმა პეტრ მილევმა.
ENERGO-PRO თითქმის 30 წელია სპეციალიზირებულია ჰიდროგენერაციის მიმართულებით. კომპანია ფლობს და ამუშავებს 34 ჰიდროელექტროსადგურს ბულგარეთში, საქართველოსა და თურქეთში, ჯამური დადგმული სიმძლავრით 859 მეგავატი. ის ასევე აქტიურია ლათინურ ამერიკაში და ამჟამად აშენებს ახალ ჰიდროელექტროსადგურს კოლუმბიაში.
ჯგუფი ფლობს ელექტროგამანაწილებელ ქსელს ბულგარეთში და საქართველოში, რომელიც ემსახურება 2,5 მილიონზე მეტ აბონენტს. ის არის ერთერთი ყველაზე დიდი დამსაქმებელი, 9000-ზე მეტი თანამშრომლით.
ENERGO-PRO-სთან აფილირებული კომპანიები, ასევე, ფლობენ და მართავენ ორ ჰიდროელექტროსადგურს თურქეთში: Alpaslan II და Karakurt ჯამური დადგმული სიმძლავრით 377 მეგავატი, ასევე ორ ჰიდროელექტროსადგურს ჩეხეთში. ჯგუფის ჯამური დადგმული სიმძლავრე 1248 მეგავატს აჭარბებს. ჯგუფის სამრეწველო საყრდენი არის ჰიდროელექტროსადგურების ჰიდროელექტრომექანიკური მოწყობილობების წამყვანი მწარმოებელი Litostroj Group.

"The acquisition of hydro power plants in Galicia, Spain, is part of our business diversification aimed at decreasing macroeconomic and geopolitical risks. For the first time, we entered the largest and most promising market of the Eurozone. With this purchase, the volume of sales in euros will increase, which will positively affect the capital structure of Energo-Pro," - said Petr Milev, Executive Director of "Energo-Pro Group".
ENERGO-PRO has been specializing in hydrogeneration for almost 30 years. The company owns and operates 34 hydro power plants in Bulgaria, Georgia and Turkey with a total installed capacity of 859 MW. It is also active in Latin America and is currently building a new hydro power plant in Colombia.
The group owns an electricity distribution network in Bulgaria and Georgia, which serves more than 2.5 million customers. It is one of the largest employers, with more than 9,000 employees.
Companies affiliated with ENERGO-PRO also own and operate two hydro power plants in Turkey: Alpaslan II and Karakurt with a total installed capacity of 377 MW, as well as two hydro power plants in Czech Republic. The total installed capacity of the group exceeds 1248 megawatts. The industrial backbone of the group is Litostroj Group, a leading manufacturer of hydro-electromechanical equipment for hydro power plants.