მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგურის ქსელზე მიერთება
მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგურის ქსელზე მიერთება რეგულირდება საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების ეროვნული კომისიის მიერ დამტკიცებული 2021 წლის 28 ივნისის #19 დადგენილების, „ელექტროენერგიის გამანაწილებელი ქსელი“-ს წესებით, რომელშიც დაეთმო XVI¹ პრიმა თავი.
გამანაწილებელ ქსელთან მიერთება ხორციელდება ორ ეტაპად:
პირველი ეტაპი -  მოიცავს ელექტროენერგიის გამანაწილებელ ქსელთან მიერთების მსურველის მხრიდან სისტემის ოპერატორისთვის განაცხადისა და ამ წესების 69-ე მუხლის მე-3 პრიმა მუხლით მოთხოვნილი დოკუმენტაციის წარდგენას, სისტემის ოპერატორის მიერ აღნიშნული დოკუმენტაციის შეთანხმებასა და მიერთების მსურველისთვის ამ წესების 69-ე მუხლის მე-6 პრიმა მუხლით გათვალისწინებული მიერთების შეთავაზების გაგზავნას.
მოკვლევის დაწყების მიზნით მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგურის გამანაწილებელ ქსელთან მიერთების მსურველმა უნდა მიმართოს სისტემის ოპერატორს, ხოლო სისტემის უნდა მოამზადოს და გასცეს გამანაწილებელ ქსელთან მიერთების შეთავაზება.
სისტემის ოპერატორი განაცხადის მიღებიდან 15 სამუშაო დღის ვადაში ამზადებს გამანაწილებელ ქსელთან მიერთების წინარე კვლევას. თუ აღნიშნული კვლევით დადგინდა, რომ განაცხადით გათვალისწინებული მოთხოვნის დაკმაყოფილებაზე სისტემის ოპერატორის მიერ გასაწევი ხარჯი არანაკლებ ორჯერ აღემატება კომისიის მიერ დადგენილ მიერთების წერტილის (ქსელის მზადყოფნის) საფასურს და, შესაბამისად, ამ საფასურის სანაცვლოდ მიერთება ეკონომიკურად მიზანშეუწონელია, სისტემის ოპერატორმა განაცხადით მოთხოვნილ მიერთებაზე დასაბუთებული უარი უნდა გაუგზავნოს მიერთების მსურველს (განმცხადებელს)  და კომისიას.
მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგურის ელექტროენერგიის გამანაწილებელ ქსელთან მიერთება შეიძლება განხორციელდეს მიერთების შეთავაზების შემდეგი სტანდარტული ვარიანტებით:
ა) სისტემის ოპერატორის ქვესადგურში მიერთების უჯრედის მოწყობა;
ბ) სისტემის ოპერატორის ელექტროგადამცემ ხაზში შეჭრა.
ელექტროენერგიის გამანაწილებელ ქსელთან მიერთების სტანდარტული ვარიანტი განისაზღვრება სისტემის ოპერატორისა და განმცხადებლის (მიერთების მსურველის) ურთიერთშეთანხმებით, ხოლო შეუთანხმებლობის შემთხვევაში, სისტემის ოპერატორი ვალდებულია, წესების 69-ე მუხლის მე-6 პრიმა მუხლის მიხედვით გასცეს გამანაწილებელ ქსელთან მიერთების შეთავაზება
მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგურის გამანაწილებელ ქსელთან მიერთებისთვის განსაზღვრულია მიერთების წერტილის (ქსელის მზადყოფნის) საფასური, რომელიც დგინდება მისაერთებელი სიმძლავრის მიხედვით და გაანგარიშდება შემდეგნაირად:
სადაც,  - ელექტროსადგურის მიერთების წერტილის (ქსელის მზადყოფნის) საფასური;
- ელექტროსადგურის დადგმული სიმძლავრე;
- ელექტროსადგურის 1 მვტ მისაერთებელი სიმძლავრის საფასური:
ა) 2 მვტ-მდე დადგმული სიმძლავრის მქონე სადგურებისათვის  k= 60 000 ლარი (დღგ-ის ჩათვლით);
ბ) 2 ვტ-დან - 15 მვტ-მდე დადგმული სიმძლავრის მქონე სადგურებისათვის k = 300 000 ლარი (დღგ-ის ჩათვლით).
მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგურის გამანაწილებელ ქსელთან მიერთების განაცხადის ფორმა მტკიცდება კომისიის გადაწყვეტილებით.
განაცხადი უნდა შეიცავდეს შემდეგ ინფორმაციას:
• მიერთების მსურველის (განმცხადებლის)  ვინაობა/სახელწოდება, საიდენტიფიკაციო მონაცემები, წარმომადგენლის ვინაობა;
• ტექნიკური ინფორმაციის მისაღებად გამოყოფილი პირის საკონტაქტო მონაცემები;
• მისაერთებელი ელექტროსადგურის დასახელება, მდებარეობა და გლობალური პოზიციონირების სისტემის (GPS) კოორდინატები;
• პირველადი ენერგიის წყაროს სახეობა (ჰიდრო, მზე, ბიო და ა.შ.);
• განმცხადებლის მიერ მისი კუთვნილი მცირე ელექტროსადგურის გარე ელექტრომომარაგების სამუშაოების დასრულებისა და ქსელთან მიერთებისათვის მზადყოფნის სავარაუდო თარიღები.
• მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგურის ექსპლუატაციაში გაშვების სავარაუდო თარიღი;
• მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგურის მისაერთებელი ნომინალური ძაბვის სავარაუდო საფეხური და მიერთების წერტილი;
• მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგურის დადგმული სიმძლავრე;
• კომისიის გადაწყვეტილებით განსაზღვრული სხვა ინფორმაცია.
შევსებულ განაცხადს ასევეთ თან უნდა დაერთოს (აუცილებელია):
1.  მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგურის მიერთებისთვის, ამ წესების დანართი N5-ით განსაზღვრული ელექტროენერგიის გამანაწილებელ ქსელთან მიერთების პირველი ეტაპისა და  ტექნიკურ-ეკონომიკური კვლევისსაფასურის გადახდის დამადასტურებელი დოკუმენტი;
2.  მოთხოვნილ ძაბვის საფეხურზე  მიერთების ტექნიკური აუცილებლობის შესახებ დასაბუთება;
3.  მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგურის მიერ ელექტროენერგიის საპროგნოზო გამომუშავების საათობრივი და ყოველთვიური გრაფიკები;
შევსებულ განაცხადს სასურველია ასევე თან ახლდეს:
1.  მემორანდუმი.
2.  სხვა სახის დოკუმენტაცია.
მეორე ეტაპი გთხოვთ იხ. ამ ლინკზე:
https://www.energo-pro.ge/ka/service/etapi-ii/43
დანართი №5
ელექტროენერგიისგამანაწილებელქსელთანმიერთებისპირველიეტაპისა და  ტექნიკურ-ეკონომიკური კვლევის საფასური:
ძაბვის საფეხურიკვ
მიერთებისპირველიეტაპისა და  ტექნიკურ-ეკონომიკური კვლევის საფასურილარი (დღგ-ისჩათვლით)
6-10
35-110
დანართი: გამანაწილებელ ქსელთან მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგურის (გარდა მიკრო-სიმძლავრის ელექტროსადგურის)მიერთების მოთხოვნის შესახებგანაცხადის ფორმა.
დანიშნულება: მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგურის (მიეთითოს განმცხადებლის დასახელება და ობიექტის ფაქტიური მისამართი) ქსელზე მიერთების საფასური.

Stage I | energo-pro.ge
Connection of small capacity power plant to the network is regulated by the rules of “Electricity distribution network” of Resolution N19 dated on June 28 of 2021 approved by the National Energy and Water Supply Regulatory Commission of Georgia where  the prima chapter XVI/1 is dedicated.
Connection to the distribution network is carried out in two stages:
First stage – includes submission of the documentation requested by the Article 69 prima article 3 of these rules  and application  from the person/entity who wants to be connected to the electricity distribution network to the system operator, agreement of the mentioned documentation by the system operator  and sending the  offer for connection foreseen by the article 69 prima article 6 of these rules  to the person/entity who wants connection.
With the purpose to start survey, person/entity who wants the small capacity power plant to be connected to the electricity network shall address System Operator and the System Operator shall prepare and issue the offer for connection to the distribution network.
System Operator prepares advanced survey of connection to the distribution network within 15 working days upon receipt of the application. If by the mentioned survey is stated that expenditure to be carried out  by System Operator for compliance of the request  foreseen by the application exceeds by no less than two times  more the cost of the connection point established by the commission (readiness of the network) and accordingly, connection instead of this cost is not admissible in economical viewpoint, System Operator shall send the grounded refusal on connection  requested by the application to the person/entity who wants connection (applicant) and to the commission.
Connection to the electricity distribution network of small capacity power plant can be carried out with the following standard options of connection offer:
a) Organizing of the connection cell in system operator substation
b) Invasion into the electricity line of system operator
Standard option of the connection to the electricity distribution network is determined  by mutual agreement of system operator and applicant (person/entity who wants connection) and in case of disagreement, system operator is obliged to issue an offer for connection to the distribution network in accordance with the article 69 prima article 6 of these rules.
For connection of the small capacity power plant to the distribution network, cost of the connection point (readiness of the network) is defined that is established in line with the connecting capacity and is counted as follows:
Where,  – cost of connection point of power plant (readiness of the network)
- Installed capacity of power plants
–  Cost of 1 МW connеcting capacity of power plant
a)  For the plants  with installed capacity up to 2 МW  k= 60 000 gel (including VAT)
b)  For the plants with installed capacity from 2 MW up to 15 MW  k = 300 000 Gel (including VAT)
Application form for connection of small capacity power plants to the electricity distribution network  is approved by the commission decision
Application shall include the following information:
• Personality/name of the person (applicant) who wants connection, identification data, personality of the representative
• Contact info of the person assigned for receiving the technical information
• Name, location  of the power plant to be connected and coordinates of global positioning (GPS)
• Type of the primary energy source (hydro, sun, bio and etc.)
• Presumable dates for completion of outdoor electricity supply  works  by the applicant, owner of the small capacity power plant and for the readiness for connection to the network
• Presumable date for launch of small capacity power plant  into exploitation
• Presumable stage of connecting nominal voltage of small capacity power plant and connection point
• Installed capacity of small capacity power plant
• Other information determined  upon commission decision
Filled in the application also shall be attached by (is required):
a) Document confirming the payment of the cost for technical economical survey and first stage of connection to the electricity distribution network defined by the Annex N 5 of these rules for the connection of small capacity power plant.
b) Substantiation on technical necessity for connection on requested voltage stage
c) Hourly and monthly graphics of electricity forecast generation by small capacity power plant
It is desirable that the filled in the application is attached by:
a)       Memorandum
b)  Other documentation
Second stage – Please see on this link: https://www.energo-pro.ge/en/service/stage-ii/41
Annex N 5
Cost for technical economical survey and first stage of connection to the electricity distribution network
Voltage level/stage KV
Cost for first stage of the connection and technical economical survey,
Gel (including VAT)
6-10
35-110
Annex: Application form on requesting the connection of small capacity power plant to the distribution network (except the micro capacity power plant)
Name of teh recipient bank: JSC TBC Bank
Description: cost for small capacity power plant connection to the network (name of the applicant and factual address of the object).