სს ენერგო-პრო ჯორჯია ენერგეტიკის დარგის პოპულარიზაციას განაგრძობს | energo-pro.ge
5 პროფესიული სასწავლებლის ელექტროობის სპეციალობის 5 სტუდენტი და ორი უმაღლესი სასწავლებლის, ენერგეტიკის ფაკულტეტის დამამთავრებელი კურსის 4 სტუდენტი ,,ენერგო- პრო ჯორჯიასგან“ თვეში 200 ლარიან სტიპენდიას მიიღებენ.
სწავლის დასრულების შემდეგ ისინი დასაქმების შეთავაზებას მიიღებენ. სტუდენტები შეირჩნენ აკადემიური მოსწრების, რეიტინგების, თავად სასწავლებლების ადმინისტრაციების რეკომენდაციების და კომპანიის წარმომადგენლებთან გასაუბრების საფუძველზე.
,,ჩვენი მიზანია, რაც შეიძლება მეტი პროფესიონალი ენერგეტიკოსი ჰყავდეს ქვეყანას. კომპანიის ორგანიზებით არაერთი ღონისძიება განხორციელდა და მომავალში კიდევ განხორციელდება სკოლის მოსწლავეებისთვის თუ პროფესიული და უმაღლესი სასწავლებლების სტუდენტებისთვის. გვინდა, რომ მომავალი თაობა უფრო მეტად დაინტერესდეს ენერგეტიკის და ელქტროინჟინერიის დარგით. ეს ახალგაზრდები, მომავალში უნდა ჩამოყალიბდნენ პროფესიონალებად. მათ კი ვინც უკვე აირჩია ეს მიმართულება, ვცდილობთ მეტი მოტივაცია და პროფესიული განვითარების შესაძლებლობა მივცეთ“ - განაცხადა სს ,,ენერგო-პრო ჯორჯია“-ს გენერალურმა დირექტორმა მიხეილ ბოცვაძემ.
,,მნიშვნელოვანია, რომ პროფესიული სასწავლებლების უმრავლესობა, საქართველოს რეგიონებში მდებარეობს, შესაბამისად რეგიონებში მცხოვრებ ახალგაზრდებს, ეძლევათ შესაძლებლობა შეისწავლონ პროფესია, ხოლო სწავლის დასრულების შემდეგ, დასაქმდნენ საკუთარ რაიონშივე მდებარე „ენერგო-პრო ჯორჯიას“ შესაბამის მომსახურების ცენტრში თუ ფილიალში“ - განაცხადა სს ,,ენერგოპრო ჯორჯია“-ს ადამიანური რესურსების მართვის დეპარტამენტის უფროსმა გიორგი ტრაპაიძემ. ამ ეტაპზე სტიპენდიებს მიიღებენ: ახალციხეში არსებული კოლეჯის ,,ოპიზარის“, თბილისის პროფესიული სასწავლებლის ,,მერმისის”, ქუთაისის სასწავლებლის ,,იბერიას“ და ბათუმში არსებულ კოლეჯის ,,ბლექსის“, ასევე საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის და აკაკი წერეთლის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტები.

5 students from 5 vocational colleges with the specialization of electroengineering and 4 graduating students of energy faculty of two Universities, will receive stipend of GEL 200 per month from JSC ENERGO-PRO Georgia. After graduation they will receibe employment offers. The students were selected on the basis of academic performance, ratings, recommendations of university administrations and interviews with company representatives.
“Our goal is to have as many professional energy specialists as possible. The company has organized many events and will be implemented even more in the future for pupils or students of vocational and higher education institutions. We want the next generation to become more interested in energy field and electrical engineering. These young people need to become professionals in the future. And for those who have already chosen this direction, we are trying to give more motivation and professional development opportunities,” - said Mikheil Botsvadze, Director General of JSC ENERGO-PRO Georgia.
"It is important that the majority of vocational colleges are located in the regions of Georgia, and accordingly young people living in the regions, have the opportunity to study the profession and, after graduation, have the opportunity to be employed in the relevant service center or branch located in their own district" - stated head of Human Resource Development Department of EPG Giorgi Trapaidze.
At this stage, scholarships will be awarded to Students of Opizari College in Akhaltsikhe, Mermisi College in Tbilisi, Kutaisi College Iberia and Blacks College in Batumi, as well as Georgian Technical University and Akaki Tsereteli State University.