სს „ენერგო-პრო ჯორჯიამ“ 2024 წლის საქართველოს საპარლამენტო არჩევნებისთვის მზადება დაიწყო | energo-pro.ge
სს „ენერგო-პრო ჯორჯიამ“ 2024 წლის საქართველოს საპარლამენტო არჩევნებისთვის მზადება დაიწყო
01 სექტემბერი, 2023
2024 წლის 26 ოქტომბერს, საქართველოს საპარლამენტო არჩევნების პროცესი ელექტრონული ტექნილოგიების გამოყენებით გაიმართება. შესაბამისად, საარჩევნო უბნებისთვის ელექტროენერგიის სტაბილურად მიწოდება განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი იქნება. აღნიშნულ თემასთან დაკავშირებით, სს „ენერგო-პრო ჯორჯია“-ს დირექტორთა საბჭოს თავმჯდომარე გრიგოლ მამისეიშვილი დღეს ცესკოს თავმჯდომარე გიორგი კალანდარიშვილს მეორედ შეხვდა.  „სს ენერგო-პრო ჯორჯია მომავალი არჩევნებისთვის, უკვე რამოდენიმე თვეა  ემზადება.  აღნიშნულთან დაკავშირებით, კომპანიის და ცესკოს წარმომადგენლების პირველი შეხვედრა ჯერ კიდევ 2023 წლის მაისში გაიმართა. სს „ენერგო-პრო ჯორჯია“ მჭიდროდ თანამშრომლობს კომისიასთან. კომპანია მაქსიმალურად უზრუნველყოფს საარჩევნო უბნებისთვის ელექტროენერგიის სტაბილურ მომარაგებას. თუმცა, უამინდობის ან სხვა მიმზეზით გამოწვეული ენერგეტიკული ქსელის დაზიანების შემთხვევაში, კომპანიის ტექნიკური ბრიგადები მზად იქნებიან ოპერატიული რეაგირებისთვის“ - განაცხადა გრიგოლ მამისეიშვილმა. მისი თქმით, მნიშვნელოვანია, რომ შენობებში, სადაც საარჩევნო უბნები იქნება განთავსებული, შიდა ქსელი იყოს მოწესრიგებული, გამხოლოვებული და ადგილებზე იმყოფებოდნენ  ელექტროგაყვანილობაზე პასუხისმგებელი პირებიც.
შეხვედრაზე შეთანხმდნენ, რომ ცესკო კომპანიას მიაწვდის საარჩევნო უბნების ზუსტ მისამართებს და ყველა სხვა საჭირო მონაცემს თუ ინფორმაციას, რომელიც ხელს შეუწყობს საარჩევნო უბნების შეუფერხებელ ენერგომომარაგებას, ხოლო კომპანია, თავისი კომპეტენციის ფარგლებში, მაქსიმალურად შეეცდება რომ საარჩევნო პროცესმა უმტკივნეულად ჩაიაროს, ელექტრომომარაგების კუთხით.
“რა თქმა უნდა, ჩვენთვის ყოველთვის მნიშვნელოვანი იყო და არის საარჩევნო პროცესის შეფერხების გარეშე დასრულება, როგორც ვხედავთ, ქსელურმა კომპანიამ არჩევნებამდე 18 თვით ადრე დაიწყო მზადება, რაც ადასტურებს ჩვეთვის საკითხის მნიშვნელობას, მითუფრო მაშინ როდესაც პირველად, ყველა უბანზე არჩევნები სრულად ელექტრონული ტექნილოგიების გამოყენებით ჩატარდება. ზოგადად ქსელში ავარიული გათიშვა არასდროს არის გამორიცხული, თუმცა, ენერგო-პრო ჯორჯიას ქსელში არსებული ავარიების ოდენობა და სიხშირე ცალკე განხილვის საკითხია და ამაზე უფრო ღიად სასაუბროდაც მზად ვართ, რადგან აქ კომპანიის პასუხისმგებლობა მინიმალურია. მიუხედავად ბევრი პრობლემისა, დარწმინებული ვართ, რომ აღნიშნულ კიდევ ერთ გამოწვევას თავს წარმატებით გავართმევთ და გარდა ჩვენი დიდი პასუხისმგებლობისა, ეს იქნება მკაფიო პასუხი სხვადასხვა ინსინუაციებზე.” - განაცხადა სს ენერგო-პრო ჯორჯია ჰოლდინგის დირექტორთა საბჭოს თავმჯდომარემ მიხეილ ბოცვაძემ.

JSC "ENERGO-PRO Georgia" has started preparations for the 2024 Georgian parliamentary elections
On October 26, 2024, the process of parliamentary elections of Georgia will be held through the application of electronic technologies. Therefore, a stable supply of electricity to polling stations will be especially important. Today Grigol Mamiseishvili, Chairman of the Board of Directors of JSC "ENERGO-PRO Georgia", met with Giorgi Kalandarishvili, Chairman of the CEC, for the second time regarding the mentioned topic. "JSC ENERGO-PRO Georgia has been preparing for the upcoming elections for several months. In connection with this, the first meeting of the representatives of the company and CEC was held in May 2023. JSC "ENERGO-PRO Georgia" closely cooperates with the Commission. The company will provide a stable supply of electricity to polling stations as much as possible. However, in case of damage to the energy network caused by bad weather or other reasons, the company's technical teams will be ready for an immediate response," - said Grigol Mamiseishvili. According to him, it is important that in the buildings where the polling stations will be located, the internal network should be in order, isolated and the persons responsible for the electrical wiring should be present on the spot.
At the meeting, it was agreed that CEC will provide the company with the exact addresses of the polling stations and all other necessary data and information that will contribute to the smooth power supply of the polling stations, while the company, within its competence, will try its best to make the election process go smoothly in terms of power supply.
"Of course, it has always been important for us to finish the election process without delay, as we can see, the network company started preparations 18 months before the elections, which confirms the importance of the issue for us, especially when for the first time, elections in all stations will be held through the application of electronic technologies. In general, an emergency disconnection in the network is never excluded, however, the volume and frequency of accidents in the ENERGO-PRO Georgia network is a matter of separate discussion, and we are ready to talk about it more openly, because here the company's responsibility is minimal. Despite many problems, we are confident that we will successfully overcome this challenge, and in addition apart from our great responsibility, it will be a clear answer to various insinuations." - said Mikheil Botsvadze, Chairman of the Board of Directors of JSC ENERGO-PRO Georgia Holding.