ენერგო-პრო ჯორჯიას ტექნიკურმა ბრიგადამ ექსტრემალურ ვითარებაში წარმატებით შეასრულა ურთულესი სამუშაო | energo-pro.ge
ენერგო-პრო ჯორჯიას ტექნიკურმა ბრიგადამ ექსტრემალურ ვითარებაში წარმატებით შეასრულა ურთულესი სამუშაო
11 თებ, 2016
სს „ენერეგო-პრო ჯორჯიას“ სპეციალური ტექნიკური ბრიგადა ალპურ ზონაში 4 საათის განმავლობაში მუშაობდა. დაზიანებული 110 კვ ძაბვის ელექტროგადამცემი ხაზი „მოაშის“ აღდგენის მიზნით, სამუშაო ლენტეხის რაიონის კურორტ მოაშთან 5 კმ-ში, ზღვის დონიდან 2400 მ სიმაღლეზე მიმდინარეობდა. ხაზის ავარიულ მონაკვეთთან ბრიგადა ვერტმფრენმა დატოვა, რადგან რთული რელიეფის და დიდთოვლობის გამო, დაზიანების ადგილამდე მისვლა შეუძლებელი იყო. გარდა ამისა, ფიქსირდებოდა -15 C0 ტემპერატურა და ამ პირობებში კომპანიის თანამშრომლებს მოუწიათ ხელით სამუშაოების შესრულება.
ერთი კვირის განმავლობაში, ალპურ ზონაში სამუშაოების დაწყებამდე, კომპანიის ქუთაისის, ზესტაფონის, რაჭის, ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის მაღალი ძაბვის სამსახურის თანამშრომლებს, ასევე, რთულ პირობებში უწევდათ „მოაშის“ ტრასის შემოვლა-დათვალიერება.
გადამცემი ხაზი „მოაში“ არის დაბა მესტიის ძირითადი მკვებავი ხაზი, ასევე ამარაგებს ელექტროენერგიით მესტიის რაიონის სოფლებს და ახლადგახსნილ სათხილამურო კურორტ თეთნულდს, შესაბამისად აღნიშნული ხაზის აღდგენა მეტად მნიშვნელოვანი იყო კომპანიისთვის. ,,ყველაზე დიდი რისიკი კი ის იყო, რომ ამინდის გაუარესების შემთხვევაში, ვერტმფრენი ვეღარ შეძლებდა ავარიის ადგილას დაბრუნებას და თანამშრომელთა გამოყვანა შეუძლებელი გახდებოდა. მიუხედავად ამისა, ჩვენმა თანამშრომლებმა გამოთქვეს მზადყოფნა და წინასწარ შეთანხმებულ დროის მონაკვეთში, წარმატებით მოახდინეს ავარიული მონაკვეთის აღდგენა, რისთვისაც დიდი მადლობა მათ, ნამდვილად საამაყო და დასაფასებელია, რომ ასეთი პროფესიონალები ემსახურებიან საქართველოს ენერგეტიკას“- განაცხადა ენერგო-პრო ჯორჯიას გენერალურმა დირექტორმა მიხეილ ბოცვაძემ.

Technical brigade of EPG successfully carry out repair works in extremely sever conditions
Special technical brigades of JSC ENERGO-PRO Georgia was working for 4 hours in an Alpic Zone. With the purpose to rehabilitate 110 kV HV transmission line Moashi, the brigade worked at 2400 m altitude in Lentekhi region, 5 km distance from Moashi resort. Technical brigade was landed to the site by helicopter, as due to difficult terrain and snow, reaching the damage location with special technique was impossible; apart from that temperature reached -15 C0 and company employees were conditioned to carry out works in sever circumstances.
For a week, before the comancement of works in Alpic Zone, EPG Kutaisi, Zestaphoni, Racha, Lechkhumi and Kvemo Svaneti HV service employees also have been working in sever conditions to carry our checking and cleansing of the Moashi transmission line highway.
“Transmission line Moashi is the major electricity supply line of Daba Mestia, Mestia region villages and newly opened ski resourt Tetnuldi; accordingly, repair of the mentioned line was significant for our company. During the repairs, the biggest risk was that in case weather got worth it would be impossible for a helicopter to return, however despite this our employees expressed readiness and in a preliminarily agreed time frame successfully repaired the damaged section of the line, for which they deserved our gratitude. We should be indeed very proud that such professionals serve Georgian energy sector” – said Director General of EPG Mikheil Botsvadze.