ა) არარეგულირებულია ახალი მიერთება თუ ობიექტზე ადგილი აქვს ისეთ მიერთებას როდესაც განაცხადით მოთხოვნილი სიმძლავრე არ ჯდება რეგულირებული ახალი მიერთების მოთხოვნილ პაკეტებში, ასევე ობიექტი განაცხადში მითითებული ძაბვის მიხედვით დაშორებულია კომპანიის კუთვნილი გამანაწილებელი ქსელიდან უფრო მეტი მანძილით (სადაც ახორციელებს ელექტროენერგიის განაწილების საქმიანობას):
ასევე თუ ადგილი აქვს 35 კვ. და უფრო მაღალი ძაბვის ახალი მომხმარებლის ან მომხმარებლების (ახალი მომხმარებლის ან მომხმარებლების ქსელის) მიერთების მოთხოვნას გამანაწილებელ ქსელზე ან ისეთი სახის მიერთების მოთხოვნას, რომელზეც არ ვრცელდება გამანაწილებელ ქსელზე ახალი მომხმარებლის მიერთების საფასური, ასეთი სახის ობიექტის ელექტრომომარაგების სისტემის მოწყობა ან/და არსებულ ელექტროენერგიის გამანაწილებელ ქსელზე მიერთების მშენებლობა უნდა განხორციელდეს განაწილების ლიცენზიატსა და მიერთების მსურველს (განმცხადებელს) შორის ურთიერთშეთანხმებით, ხოლო შეუთანხმებლობის შემთხვევაში მიერთების მსურველი თავად უზრუნველყოფს საჭირო საპროექტო და სამშენებლო-სამონტაჟო სამუშაოებს (საკუთარი ან სხვა სამშენებლო საწარმოს მეშვეობით). შეუთანხმებლობის მიუხედავად, განაწილების ლიცენზიატი ვალდებულია, გამანაწილებელ ქსელზე მიერთების ტექნიკური პირობა უფასოდ გასცეს განაცხადის მიღებიდან 2 კვირის განმავლობაში. გაცემული ტექნიკური პირობის მოქმედების ვადაში (არანაკლებ ერთი წლის განმავლობაში) მისი ცალმხრივად შეცვლა დაუშვებელია. მიერთების ტექნიკური პირობა სხვა ინფორმაციასთან ერთად უნდა შეიცავდეს შემდეგ ინფორმაციას:
• სრულად დაიცვას მიერთების ტექნიკური პირობით გათვალისწინებული მოთხოვნები;
• წინასწარ წერილობით აცნობოს განაწილების ლიცენზიატს მიერთების სამშენებლო/სამონტაჟო სამუშაოების შესახებ, ხელი არ შეუშალოს მშენებლობის ტექნიკურ ზედამხედველობას (განაწილების ლიცენზიატის მიერ ზედამხედველობის შემთხვევაში) და შეასრულოს ტექნიკური რეგლამენტის მოთხოვნებიდან გამომდინარე განაწილების ლიცენზიატის წერილობითი მითითებები;
• ობიექტის მიერთების სამშენებლო-სამონტაჟო სამუშაოების დასრულების შემდეგ განაცხადით მიმართოს განაწილების ლიცენზიატს აღრიცხვის კვანძის მოწყობის და ქსელზე შეჭრის სამუშაოების განხორციელების მოთხოვნით. ამასთან, იგი ვალდებულია, განაცხადის წარდგენამდე წინასწარ გადაიხადოს „აღრიცხვის კვანძის მოწყობის საფასურის“ 50%, მის მიერ თითოეულ მომხმარებლისთვის განაცხადით მოთხოვნილი სიმძლავრისა და ინდივიდუალური აღრიცხვის კვანძის რაოდენობის მიხედვით (დანართით №6, განსაზღვრული შეთავაზებული პაკეტების შესაბამისად). დარჩენილი თანხის გადახდა ახალი მომხმარებლის მიერ უნდა მოხდეს ელექტროენერგიით მომარაგების დაწყების თარიღიდან 10 დღის განმავლობაში.
აბონენტთა რაოდენობდა
ახალი კოეფიციენტები
2
0.78
3
0.67
5
0.56
6
0.53
9
0.47
12
0.43
0.40
18
0.39
24
0.37
40
0.33
60
0.3
0.28
150
0.27
200
0.26
250
ახალი არარეგულირებული მომხმარებლის ქსელზე მიერთების შევსებული განაცხადის ფორმა შეგიძლიათ გამოაგზავნოთ შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე: newcustomers@energo-pro.ge

A) New connection is non-regulated if the there is such connection on the object when the capacity requested by application is not included in the requested packages of regulated new connection, also the object according to voltage indicated in the application is away from the Company owned distribution network with more distance (where carries out electricity distribution activity):
• In case of 0,4 kV voltage new consumer(6/10 kV and 0.4 kV) – in radius more than 600 m;
• In case of 6/10 kV new customer – in radius more than 6 km;
Also, if there is request for connection of 35 kV and higher voltage new consumer or consumers (new consumer’s or consumers’ network) to the distribution network or such type connection request on what the cost of new consumer’s connection to the distribution network is not spread, organization of electricity sypply system of such object or/and construction of connection to the existed electricity distribution network shall be carried out upon agreement between the licensee and person willing to be connected (applicant), and in case of disagreement, person willing to be connected ensures needed project and construction-installing works personnely (through own or other construction enterprise). Despite of disagreement, distribution licensee is obliged to issue technical specification for free connection to the distribution network within 2 weeks period from receipt of the application. Within the activity term of issued technical specification (no less than throughout 1 year) unilateral change is forbidden. Technical specification of connection shall include the following information together with other information;
• Connection point
• Connection voltage level
• Capacity to be connected (in accordance with the project)
If the person willing to be connected (personally or through other person) ensures project and construction-installation works required for the connection in accordance with the issued technical specification, person willing the connection is obliged to:
• Totally follow the requirements foreseen by technical specification of connection;
• Report to the distribution licensee on construction /installation works of connection in advance, not to hinder technical supervision of construction (in case of supervision by distribution licensee) and fulfill written form instructions of distribution licensee deriving from the requiremet of technical regulations.
• Apply to distribution licensee with application requesting arrangement of the metering knot and fulfillment of network break in activities after completion of construction-installation works for connection of object, Herewith, he/she is obliged to pay 50% of the cost for organizing the metering knot before submission of application in accordance with the capacity requested by application for each consumer in accordance with requested capacity by the application and quantity of individual metering knots (Annex No 6, according to the defined offered packages). Payment of the remaining amount shall be done by new consumer within 10 days from the date when electricity supply is commenced.
B) When jointly requesting two or more new customers connection, in addition to the fees set out in Annex N4 of the New Customer Connection to the Distribution Network, the applicant shall also pay an additional fee of 100 GEL (including VAT) for each new customer. In case of connecting a 20-apartment building block, along with the connection capacity cost envisaged by the design documentation, the applicant will pay an additional GEL 2000 for the installation of the metering unit.
C) In case of two or more customers connection simultaneously, multi flat (residential customers) simultaneous load ratio grid for gasified sector.