მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგურის ქსელზე მიერთების პროცედურა (ეტაპი II)
გამანაწილებელ ქსელთან მიერთების მეორე ეტაპი მოიცავს მიერთების ტექნიკური პირობით გათვალისწინებული სამუშაოების შესრულებას, სისტემის ოპერატორის მიერ ტექნიკური პროექტის შეთანხმებას და მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგურის მიერ „ქსელის წესების“ 121-ე-136-ე მუხლებში მითითებული მოთხოვნების, 138-ე-145-ე მუხლებით განსაზღვრული ოპერატიული შეტყობინებისა და 150-ე-165-ე მუხლებით განსაზღვრული შესაბამისობის ტესტირების წარმატებით დასრულებას.
მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგურის ქსელზე მიერთების II ეტაპი იწყება ზემოაღნიშნული წესების 69-ე მუხლის მე-6 პრიმა მუხლის პირველი პუნქტით გათვალისწინებული მიერთების ხელშეკრულების მხარეთა მიერ ხელმოწერისა და მიერთების მეორე ეტაპის საფასური სრულად გადახადი შემდგომ.
მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგურის გამანაწილებელ ქსელთან მიერთებისთვის განსაზღვრულია მიერთების წერტილის (ქსელის მზადყოფნის) საფასური, რომელიც დგინდება მისაერთებელი სიმძლავრის მიხედვით და გაანგარიშდება შემდეგნაირად:
სადაც,  - ელექტროსადგურის მიერთების წერტილის (ქსელის მზადყოფნის) საფასური;
- ელექტროსადგურის დადგმული სიმძლავრე;
- ელექტროსადგურის 1 მვტ მისაერთებელი სიმძლავრის საფასური:
1.  2 მვტ-მდე დადგმული სიმძლავრის მქონე სადგურებისათვის  k= 60 000 ლარი (დღგ-ის ჩათვლით);
2.  2 ვტ-დან - 15 მვტ-მდე დადგმული სიმძლავრის მქონე სადგურებისათვის k = 300 000 ლარი (დღგ-ის ჩათვლით).
მაგალითად:
• 2 მვტ-ს მოთხოვნის შემთხვევაში ქსელის მზადყოფინის საფასურია 2 × 60 000 = 120 000 ლარი.
• 3 მვტ-ს მოთხოვნის შემთხვევაში ქსელის მზადყოფნის საფასურია 3 × 300 000 = 900 000 ლარი.
მიერთების მსურველი (განმცხადებელი)  ვალდებულია, მიერთების მეორე ეტაპის საფასური სრულად გადაიხადოს ამ წესების 69-ე მუხლის მე-6 პრიმა მუხლის პირველი პუნქტით გათვალისწინებული მიერთების ხელშეკრულების მხარეთა მიერ ხელმოწერის შემდგომ 20 (ოცი) სამუშაო დღის ვადაში, რომელიც იანგარიშება შემდეგი წესით:
ა.ისტემის ოპერატორის კუთვნილ ქვესადგურში უჯრედის მოწყობისას მიერთების მეორე ეტაპის საფასური წარმოადგენს წინამდებარე წესების დანართი N6-ით განსაზღვრულ სისტემის ოპერატორის ქვესადგურში უჯრედის მოწყობის  შემთხვევაში, ელექტროენერგიის გამანაწილებელ ქსელთან მიერთების მეორე ეტაპის საფასურისა და ამ წესების 69-ე მუხლის მე-2 პრიმა მუხლის მე-13 პუნქტის მიხედვით დაანგარიშებულ ქსელის მზადყოფნის საფასურების ჯამს.
ბ. სისტემის ოპერატორის კუთვნილ ელექტროგადამცემ ხაზში შეჭრის შემთხვევაში, მიერთების მეორე ეტაპის საფასური წარმოადგენს მხოლოდ ამ წესების 69-ე მუხლის მე-2 პრიმა მუხლის მე-13 პუნქტით გათვალისწინებულ ქსელის მზადყოფნის საფასურს.
დანართი №6
ელექტროენერგიის გამანაწილებელ ქსელთან მიერთების მეორე ეტაპის საფასური, სისტემის ოპერატორის ქვესადგურში უჯრედის მოწყობის შემთხვევაში:
ძაბვის  საფეხური, კვ მიერთების უზრუნველყოფის მეორე ეტაპის პერიოდი  - ვადა მიერთების  მეორე ეტაპის საფასური, ლარი დღგ-ის ჩათვლით
10 დახურულ გამანაწილებელ მოწყობილობაზე მიერთებისას მიერთების ხელშეკრულების მოქმედების ვადის განმავლობაში 60000
35 ღია გამანაწილებელზე მიერთებისას 218000
35 დახურულ გამანაწილებელზე მიერთებისას 300000
110 ღია გამანაწილებელზე მიერთებისას 820000
მიერთების მსურველი (განმცხადებელი) ვალდებულია, გამანაწილებელ ქსელთან მიერთების მეორე ეტაპის განმავლობაში, სისტემის ოპერატორის მიერ გაცემული ტექნიკური პირობისა და მიერთების ხელშეკრულების შესაბამისად მოამზადოს ტექნიკური პროექტი და წარუდგინოს იგი როგორც სისტემის ოპერატორს, ისე გადამცემი სისტემის ოპერატორს შესათანხმებლად.
მიერთების მსურველი (განმცხადებელი) მას შემდეგ, რაც შეასრულებს მიერთების ტექნიკური პირობითა და შეთანხმებული ტექნიკური პროექტით განსაზღვრულ სამუშაოებს, ვალდებულია დაუდასტუროს შესაბამის სისტემის ოპერატორს „ქსელის წესების“ 121-ე-136-ე მუხლებში მითითებული მოთხოვნების შესრულება, 138-ე-145-ე მუხლებით განსაზღვრული ოპერატიული შეტყობინებისა და 150-ე-165-ე მუხლებით განსაზღვრული შესაბამისობის ტესტირების პროცედურები.
განმცხადებელი, მას შემდეგ, რაც დაასრულებს მე-2 ეტაპით განსაზღვრულ მოქმედებებს, წერილობით მიმართავს სისტემის ოპერატორს და აცნობებს გამანაწილებელ ქსელთან მიერთების მზადყოფნის შესახებ, რომელსაც უნდა ერთოდეს:
• ა) აკრედიტებული პირის მიერ ჩატარებული მიერთების მსურველის (განმცხადებლის) ქვესადგურის პირველადი და მეორადი კომუტაციის ელექტრომოწყობილობების გაზომვის ოქმები (ოქმში მითითებული უნდა იყოს დასკვნა მისი ვარგისიანობის შესახებ);
• ბ) სარელეო დაცვის დანაყენების ოქმი;
• გ) საექსპერტო დასკვნა მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგურის გამანაწილებელ ქსელთან დამაკავშირებელი ელექტროგადამცემი ხაზის ვარგისიანობის შესახებ;
• დ) მიერთების მსურველის ელექტრომოწყობილობა-დანადგარების ექსპლუატაციაზე პასუხისმგებელი თანამშრომლების სია საკვალიფიკაციო ჯგუფისა და საკონტაქტო ინფორმაციის მითითებით;
სს „ენერგო-პრო ჯორჯია“, მიერთების მსურველის მიერთების მზადყოფნის შესახებ წერილობითი შეტყობინების მიღებიდან 10 სამუშაო დღის ვადაში შეამოწმებს შესაბამისი მიერთების მსურველის ელექტრომოწყობილობა-დანადგარებს მოქმედ წესებსა, მიერთების ტექნიკურ პირობასა და შეთანხმებულ პროექტთან შესაბამისობას (შემდგომში – შესაბამისობის შემოწმება) და გასცემს შესაბამისობის დამადასტურებელ დოკუმენტს (ქსელში ჩართვის ტექნიკურ დოკუმენტს). რის შემდეგ ჩართავს მიერთების მსურველის ელექტრომოწყობილობა-დანადგარებს ქსელში, რითაც სრულდება გამანაწილებელ ქსელთან მიერთების პროცედურა.
არსებულ გამანაწილებელ ქსელთან ახალი მიერთებისას ყველა მისაერთებელი ელექტრომოწყობილობა-დანადგარი უნდა აკმაყოფილებდეს ამ წესების, „ქსელის წესებისა“ და საქართველოში მოქმედი კანონმდებლობით დადგენილი სტანდარტებისა და ნორმების მოთხოვნებს.
დანიშნულება: მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგურის (მიეთითოს განმცხადებლის დასახელება და ობიექტის ფაქტიური მისამართი) ქსელზე მიერთების საფასური.

The second stage of connection to the distribution network includes the performance of the works stipulated in the technical conditions for connection, the agreement of the technical project by the system operator and the successful completion of the requirements specified in Articles 121-136 of the “Grid Rules”, the operational notification specified in Articles 138-145 and the compliance testing specified in Articles 150-165.
Stage II of connection of a small power plant to the grid begins after the parties sign the connection agreement stipulated in Article 69, Paragraph 1, Article 6 of the above-mentioned Rules and pay the connection fee in full.
For the connection of a small power plant to the distribution network, a connection point (network readiness) fee is determined, which is determined according to the connected capacity and is calculated as follows:
Where, - the connection point (network readiness) fee of the power plant;
- the installed capacity of the power plant;
- the fee for 1 MW of connected capacity of the power plant:
For plants with an installed capacity of up to 2 MW, k = 60,000 GEL (including VAT);
For plants with an installed capacity of 2 MW - 15 MW, k = 300,000 GEL (including VAT).
For example:
The applicant (applicant) is obliged to pay the second stage connection fee in full within 20 (twenty) working days after the parties sign the connection agreement provided for in Article 69, Article 6, Paragraph 1 of these Rules, which is calculated as follows:
a. In case of installing a cell in a substation owned by the system operator, the second stage connection fee is the sum of the second stage connection fee to the electricity distribution network determined in Annex N6 to these Rules in the case of installing a cell in a substation of the system operator and the network readiness fee calculated in accordance with Article 69, Article 2, Paragraph 13 of these Rules.
b. In case of intrusion into the power transmission line belonging to the system operator, the fee for the second stage of connection shall be only the network readiness fee provided for in paragraph 13 of Article 69, paragraph 2, of these Rules.
Appendix № 6
The fee for the second stage of connection to the electricity distribution network, in case of arrangement of a cell in the system operator's substation:
| Voltage level, kV | The second stage of securing the connection - deadline | Second stage connection fee, GEL including VAT |
| 10 when connected to a closed distribution device | During the term of the accession agreement | 60000 |
| 35 when connected to an open distribution device | 218000 | |
| 35 when connected to a closed distribution device | 300000 | |
| 110 when connected to an open distribution device | 820000 |
The applicant (applicant) is obliged, during the second stage of connection to the distribution network, to prepare a technical project in accordance with the technical conditions issued by the system operator and the connection agreement and submit it to both the system operator and the transmission system operator for approval.
After completing the work specified in the technical conditions of connection and the agreed technical project, the applicant (applicant) is obliged to confirm to the relevant system operator the fulfillment of the requirements specified in Articles 121-136 of the “Network Rules”, the operational notification specified in Articles 138-145 and the conformity testing procedures specified in Articles 150-165.
After completing the actions specified in stage 2, the applicant shall apply in writing to the system operator and notify him/her of his/her readiness to connect to the distribution network, which shall be accompanied by:
a) protocols for measuring the primary and secondary switching electrical equipment of the substation of the applicant (applicant) by an accredited person (the protocol shall indicate the conclusion on its suitability);
b) protocol for installing relay protection;
c) expert conclusion on the suitability of the power transmission line connecting the small-capacity power plant to the distribution network;
d) a list of employees responsible for the operation of the electrical equipment of the applicant, indicating the qualification group and contact information;
JSC “ENERGO-PRO Georgia” shall, within 10 working days of receiving a written notification from the applicant about the applicant’s readiness to connect, check the electrical equipment of the applicant for compliance with the applicable rules, technical conditions for connection and the agreed project (hereinafter referred to as the compliance check) and issue a document confirming compliance (technical document for connection to the network). After that, it shall connect the applicant’s electrical equipment to the network, thus completing the procedure for connecting to the distribution network.
When connecting to the existing distribution network for the first time, all electrical equipment to be connected must meet the requirements of these rules, the “Network Rules” and the standards and norms established by the legislation in force in Georgia.
Bank details to which the new customer's network connection fee should be paid:
Name of the receiving bank: JSC "TBC Bank"
Account number: GE32TB7015336030100006
Purpose: Network connection fee for a small power plant (indicate the name of the applicant and the actual address of the facility).
You can send the completed application form for network connection to the following email address: newcustomers@energo-pro.ge