მსხვილი მომხმარებლების საყურადღებოდ!
მსხვილი მომხმარებლის სტატუსი განისაზღვრება ელექტროენერგიის გადამცემი სისტემის (სსე) ან/და ელექტროენერგიის გამანაწილებელი სისტემის ოპერატორის (ენერგო-პრო ჯორჯია, თელასი) მიერ საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის (სემეკი) 2020 წლი 28 დეკემბრის N80 დადგენილებით დამტკიცებული „ელექტროენერგიის მსხვილი მომხმარებლის კრიტერიუმებისა და სტატუსის განსაზღვრის წესის“ (https://matsne.gov.ge/ka/document/view/5069902?publication=0 ) შესაბამისად.
მსხვილი მომხმარებელი არის საბოლოო არასაყოფაცხოვრებო მომხმარებელი, რომელსაც აქვს ორგანიზებულ ენერგეტიკულ ბაზარზე (საბითუმო ბაზარი) ვაჭრობის უფლება. მსხვილ მომხმარებელს 2021 წლის 1 ივლისის შემდეგ უფლება ექნება, მიწოდების ხელშეკრულება ერთდროულად დადოს რამდენიმე მიმწოდებელთან.
სემეკის 2014 წლის 17 აპრილის N10 დადგენილებით დამტკიცებული „ქსელის წესების“ 3241 მუხლის 1-ელი პუნქტის თანახმად, მსხვილი მომხმარებლის სტატუსის მქონე მომხმარებლები ვალდებულებები არიან მოაწესრიგონ აღრიცხვის კვანძები:
„მუხლი 3241. მსხვილი მომხმარებლის სტატუსის განსაზღვრის მიზნით აღრიცხვის მოწესრიგება
1. იმ საბოლოო არასაყოფაცხოვრებო მომხმარებლებთან მიმართებით, რომლებიც აკმაყოფილებენ კომისიის 2020 წლის 28 დეკემბრის №80 დადგენილებით დამტკიცებული „ელექტროენერგიის მსხვილი მომხმარებლის კრიტერიუმებისა და სტატუსის განსაზღვრის წესის“ მე-3 მუხლის პირველი პუნქტით დადგენილ კრიტერიუმებს და რომელთა ელექტროენერგიის მრიცხველები ვერ აკმაყოფილებს ამ წესების 65-ე მუხლის მოთხოვნებს, ელექტროენერგიის მრიცხველები უნდა მოწესრიგდეს შემდეგი პირობების დაცვით:
ა) ელექტროენერგიის მრიცხველები ამ წესების 65-ე მუხლის მოთხოვნების დაცვით უნდა მოწესრიგდეს მსხვილი მომხმარებლის ხარჯით:
ა.ა) ა.ა) 35/110 და 6/10 კვ ძაბვაზე – არაუგვიანეს 2021 წლის 31 დეკემბრამდე;
ა.ბ) 0.4 კვ ძაბვაზე – არაუგვიანეს 2021 წლის 31 დეკემბრამდე, თუ მრიცხველების რაოდენობა არ აღემატება ათს;
ა.გ) 0.4 კვ ძაბვაზე – არაუგვიანეს 2021 წლის 31 დეკემბრამდე, თუ მრიცხველების რაოდენობა აღემატება ათს.
ბ) მსხვილი მომხმარებლის ქსელზე დაერთებული განაწილების ლიცენზიატის (გამანაწილებელი სისტემის ოპერატორი) აბონენტების მრიცხველები (ე.წ. „ტრანზიტული მრიცხველები“) ამ წესების 65-ე მუხლის მოთხოვნების დაცვით უნდა მოწესრიგდეს გამანაწილებელი სისტემის ოპერატორის ხარჯით:
ბ.ა) 35/110 და 6/10 კვ ძაბვაზე – არაუგვიანეს 2021 წლის პირველ სექტემბრამდე;
ბ.ბ) 0.4 კვ ძაბვაზე – განაწილების ლიცენზიატების (გამანაწილებელი სისტემის ოპერატორები) მიერ წარმოდგენილი და კომისიის მიერ შეთანხმებული გეგმა-გრაფიკის შესაბამისად.

For the attention of large customers!
The status of a large customer is determined by the Georgian State Electro system (GSE) and / or Electricity Distribution System Operator (ENERGO-PRO Georgia, Telasi) by the Georgian National Energy and Water Regulatory Commission (GNERC) according to December 28, 2020 #80 resolution "determination of the electricity large customers' criteria and status". (
https://matsne.gov.ge/ka/document/view/5069902?publication=0).
A large customer is an end-user who has the right to trade in an organized energy market (wholesale market). Large customers after July 1, 2021 will have the right to enter into a supply contract with several suppliers simultaneously.
According to Article 3241, Paragraph 1 of the "Rules of the Network" approved by GNERC Resolution No. 10 of April 17, 2014, Article 3241 customers with the status of large customers are obliged to regulate the metering nodes:
Article 3241. Regulation of metering for the purpose of determining the status of a large customer
1. For those non-domestic customers who meet the criteria set forth in Article 3, Paragraph 3 of the Rules for Determining the Criteria and Status of Large Electricity Customers, approved by Commission Resolution # 80 of December 28, 2020, and whose electricity meters fail to meet the requirements of Article 65 of these Rules , Electricity meters must be regulated in compliance with the following conditions:
A) Electricity meters shall be regulated at the expense of a large customer in compliance with the requirements of Article 65 of these Rules:
Aa) at 35/110 and 6/10 kV - no later than December 31, 2021;
Ab) at a voltage of 0.4 kV - no later than December 31, 2021, if the number of meters does not exceed ten;
Ac) at a voltage of 0.4 kV - no later than December 31, 2021, if the number of meters exceeds ten.
B) Meters of the distribution licensee (distribution system operator) connected to a large customer network (so-called "transit meters") shall be regulated at the expense of the distribution system operator in compliance with the requirements of Article 65 of these Rules:
Ba) at 35/110 and 6/10 kV voltage - no later than September 1, 2021;
Bb) at a voltage of 0.4 kV - in accordance with the plan-schedule submitted by the distribution licensees (distribution system operators) and agreed by the Commission.