მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგური წარმოადგენს მომხმარებლის ან მომხმარებელთა ჯგუფის მფლობელობაში (მათ შორის, საკუთრების, იჯარის, ლიზინგის ან სხვა ფორმით) არსებულ ელექტროენერგიის წარმოების ობიექტს, რომელიც იყენებს განახლებადი ენერგიის წყაროს და უკავშირდება ელექტროენერგიის გამანაწილებელ ქსელს, მომხმარებლის შიდა ქსელთან ან უშუალოდ გამანაწილებელ ქსელთან დაერთებით. მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის დადგმული სიმძლავრე არ აღემატება 100 კილოვატს.
სისტემის ოპერატორის გამანაწილებელ ქსელში მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურების ჯამური დადგმული სიმძლავრით პიკური დატვირთვის 20%-ის ათვისებამდე, სისტემის ოპერატორის გამანაწილებელ ქსელთან მიერთებული მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის დადგმული სიმძლავრის ზედა ზღვარია 500 კილოვატი.
როგორც ერთი აბონენტის, ასევე მომხმარებელთა ჯგუფის შემთხვევაში მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის ჯამური დადგმული სიმძლავრე არ უნდა აღემატებოდეს მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის დასაშვებ დადგმულ სიმძლავრეს.
2027 წლის პირველ იანვრამდე მიერთებულ, მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის მიერ გამომუშავებულ ჭარბ ელექტროენერგიაზე ვრცელდება საცალო ბაზრის წესებით განსაზღვრული ანაზღაურების ის პირობები, რომელიც მოქმედებდა ამ მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის გამანაწილებელ ქსელთან მიერთების მომენტისთვის, კერძოდ:
ა) თუ მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგური გამანაწილებელ ქსელთან მიერთდა მაშინ, როდესაც სისტემის ოპერატორის ქსელთან მიერთებული მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურების ჯამური დადგმული სიმძლავრის ზღვარი ათვისებული იყო – მის მიერ წარმოებულ ჭარბ ელექტროენერგიაზე გავრცელდება საცალო ბაზრის წესებით გათვალისწინებული ნეტო დარიცხვის ანგარიშსწორების მექანიზმი;
ბ) თუ მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგური გამანაწილებელ ქსელთან მიერთდა მაშინ, როდესაც სისტემის ოპერატორის ქსელთან მიერთებული მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურების ჯამური დადგმული სიმძლავრის ზღვარი არ იყო ათვისებული – მის მიერ წარმოებულ ჭარბ ელექტროენერგიაზე გავრცელდება საცალო ბაზრის წესებით გათვალისწინებული ნეტო აღრიცხვის ანგარიშსწორების მექანიზმი;
გ) მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის მფლობელ მომხმარებელს უფლება აქვს წერილობით მოითხოვოს ზემოთ მითითებული „ა“ ან „ბ“ ქვეპუნქტით განსაზღვრულ იმ ანგარიშსწორების რეჟიმზე გადასვლა, რომელიც მოქმედებს მოთხოვნის წარდგენის მომენტისთვის.
დაუშვებელია გამანაწილებელ ქსელთან 100 კილოვატზე მეტი დადგმული სიმძლავრის მქონე მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის მიერთება ან უკვე მიერთებული მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის დადგმული სიმძლავრის გაზრდა 100 კილოვატზე მეტ დადგმულ სიმძლავრემდე, როდესაც სისტემის ოპერატორის გამანაწილებელ ქსელთან მიერთებული მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურების ჯამური დადგმული სიმძლავრე აღემატება, ამავე გამანაწილებელი ქსელის პიკური დატვირთვის 20 პროცენტს. (სს „ენერგო-პრო ჯორჯიას“ ქსელში პიკური დატვირთვის 20% ათვისებულია).
მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის გამანაწილებელ ქსელთან მიერთება
საცალო მომხმარებელს ან მომხმარებელთა ჯგუფს უფლება აქვს, მოითხოვოს მის მფლობელობაში არსებული მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის გამანაწილებელ ქსელთან მიერთება. მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის გამანაწილებელ ქსელთან მიერთება ხდება განაწილების ლიცენზიატისთვის „მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის მიერთების საფასურის“ გადახდის პირობით, საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის 2021 წლის 28 ივნისის N19 დადგენილებით დამტკიცებული „ელექტროენერგიის გამანაწილებელი ქსელის წესების“ (შემდგომში - „წესები“) მოთხოვნათა შესაბამისად. საცალო მომხმარებლის მფლობელობაში არსებული მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის დადგმული სიმძლავრე არ უნდა აღემატებოდეს გამანაწილებელ ქსელზე მომხმარებლის მისაერთებელ სიმძლავრეს, ხოლო საცალო მომხმარებელთა ჯგუფის მფლობელობაში არსებული მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის დადგმული სიმძლავრე – გამანაწილებელ ქსელთან ამ მომხმარებელთა ჯგუფის ჯამურ მისაერთებელ სიმძლავრეს.
მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურით სარგებლობა შეიძლება მოთხოვნილ იქნეს როგორც არსებული მომხმარებლის, ასევე ახალ ობიექტზე მიერთების მსურველის მიერ. შესაბამისად მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურით სარგებლობის მსურველმა მოთხოვნის შესაბამისად უნდა გადაიხადოს:
ა) არსებული მომხმარებლის შიდა ქსელში დაერთების შემთხვევაში – წესების №4 დანართით განსაზღვრული „ჭკვიანი მრიცხველის მოწყობის საფასური“;
ბ) მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის უშუალოდ გამანაწილებელ ქსელთან მიერთების შემთხვევაში – წესების დანართით №2 გათვალისწინებული „0,220კვ, 0,380 კვ, და 6/10 კვ ძაბვაზე ახალი ობიექტის გამანაწილებელ ქსელთან მიერთების საფასური“ და დანართით №4 განსაზღვრული „ჭკვიანი მრიცხველის მოწყობის საფასური“;
გ) მომხმარებლის მიერ მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურით სარგებლობის მოთხოვნის შემთხვევაში (ჭკვიანი მრიცხველის მოწყობისთვის) – დანართით №4 განსაზღვრული „ჭკვიანი მრიცხველის მოწყობის საფასური“, გარდა იმ შემთხვევისა, როცა მომხმარებელი მიერთებულია საერთო სატრანსფორმატორო პუნქტის დაბალი ძაბვის მხარეს ან გააჩნია ჭკვიანი მრიცხველი;
დ) სიმძლავრის გაზრდის შემთხვევაში, როდესაც ადგილი აქვს მომხმარებლის მისაერთებელი სიმძლავრის გაზრდას, შიდა ქსელთან მიერთებული მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურით სარგებლობისას, ან უშუალოდ გამანაწილებელ ქსელთან მიერთებული მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის, ან მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურით მოსარგებლე მომხმარებლის სიმძლავრის გაზრდას – სიმძლავრის გაზრდაზე წესებით გათვალისწინებული საფასური.
ელექტროენერგიის წარმოების საკუთარი საშუალების სიმძლავრის აღრიცხვა
50 კილოვატი და მეტი დადგმული სიმძლავრის ელექტროენერგიის წარმოების საკუთარი საშუალების (მათ შორის, მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის) მფლობელი მომხმარებელი, ვალდებულია ქსელთან მიერთების განაცხადს თან დაურთოს და სისტემის ოპერატორთან პერიოდულად განაახლოს ინფორმაცია ელექტროენერგიის წარმოების საკუთარი საშუალების დადგმული სიმძლავრის შესახებ.
ელექტროენერგიის წარმოების საკუთარი საშუალების დადგმული სიმძლავრის დადასტურება ხდება „ელექტროენერგიის წარმოების საკუთარი საშუალების დადგმული სიმძლავრის დადასტურების შესახებ“ დასკვნის/აქტის საფუძველზე. აღნიშნული დასკვნა/აქტი უნდა მოიცავდეს ელექტროენერგიის წარმოების საკუთარი საშუალების მოწყობისა და შიდა ქსელზე დაერთების ნაწილს, ასევე ინფორმაციას ამ წარმოების საკუთარი საშუალების დადგმული სიმძლავრის, სარეზერვო ან/და რემონტში გაყვანილი სიმძლავრეების თაობაზე.
გამანაწილებელ ქსელში ინვერტორის საშუალებით ჩართული მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის დადგმულ სიმძლავრედ განისაზღვრება ინვერტორის ცვლადი დენის მხარეს არსებულ დადგმულ სიმძლავრესა და მუდმივი დენის მხარეს წარმოების მოწყობილობების დადგმულ სიმძლავრეს შორის უმცირესი სიმძლავრე.
როდესაც ადგილი აქვს 50 კილოვატი და მეტი დადგმული სიმძლავრის ელექტროენერგიის წარმოების საკუთარი საშუალების გამანაწილებელ ქსელთან მიერთების მოთხოვნას, თუმცა განმცხადებლის მიერ განაცხადით მიმართვის დროს ვერ დასტურდება ელექტროენერგიის წარმოების საკუთარი საშუალების განაცხადით მოთხოვნილი დადგმული სიმძლავრე, ასეთ შემთხვევაში „ელექტროენერგიის წარმოების საკუთარი საშუალების დადგმული სიმძლავრის დადასტურების შესახებ“ აკრედიტებული პირის დასკვნა სისტემის ოპერატორს უნდა წარედგინოს მიერთების სამუშაოების დასრულებიდან 8 თვის ვადაში.
მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის დადგმული და მისაერთებელი სიმძლავრის კონტროლი
მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის (მათ შორის, მომხმარებლის შიდა ქსელზე მიერთებული მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის) დადგმული სიმძლავრის ცვლილების შემთხვევაში მომხმარებელი ვალდებულია აღნიშნულის შესახებ დაუყოვნებლივ აცნობოს წერილობით სისტემის ოპერატორს.
თუ მომხმარებლის ან მომხმარებელთა ჯგუფის მფლობელობაში არსებული მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის დადგმული სიმძლავრე აღემატება გამანაწილებელ ქსელთან მომხმარებლის ან მომხმარებელთა ჯგუფის ჯამურ მისაერთებელ სიმძლავრეს (მაგრამ არაუმეტეს მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურისთვის კომისიის მიერ დადგენილი დადგმული სიმძლავრის ზედა ზღვარისა), სისტემის ოპერატორი აბონენტის ნომერზე რეგისტრირებულ მომხმარებელს ან მომხმარებელთა ჯგუფთს მისაერთებელი სიმძლავრის გაზრდის პროცესის დაწყებისთვის (სისტემის ოპერატორთან შესაბამისი განაცხადით მიმართვისათვის) ან/და მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის დადგმული სიმძლავრის მომხმარებლის (ან მომხმარებელთა ჯგუფის) გამანაწილებელ ქსელთან მისაერთებელ სიმძლავრესთან შესაბამისობაში მოყვანისთვის განუსაზღვრავს არანაკლებ 20 დღიან ვადას, რომლის უშედეგოდ გასვლის შემთხვევაში სისტემის ოპერატორი წინასწარ არანაკლებ 10 სამუშაო დღით ადრე მომხმარებლის ან მომხმარებელთა ჯგუფის ტექსტური შეტყობინებით გაფრთხილების შემდეგ შეწყვეტს მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის ან იმ მომხმარებლის მომარაგებას, რომლის შიდა ქსელზეც დაერთებულია მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგური.
თუ მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის დადგმული სიმძლავრე აღემატება მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურისთვის კომისიის მიერ დადგენილი დადგმული სიმძლავრის ზედა ზღვარს, ამ ფაქტის დაფიქსირებიდან ელექტროენერგიის წარმოების საშუალება კარგავს წესების 21-ე მუხლის პირველი პუნქტით გათვალისწინებულ მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის სტატუსს და ჩერდება მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის მფლობელი მომხმარებლისთვის საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი დარიცხვის და ანგარიშსწორების პირობები.
2024 წლის სს „ენერგო-პრო ჯორჯიას“ გამანაწილებელი ქსელის მაქსიმალურმა პიკურმა დატვირთვამ შეადგინა 1098 მგვტ. საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის 2021 წლის 28 ივნისის #19 დადგენილების 21 მუხლის მე-9 პუნქტის თანახმად ქსელზე დასაშვები მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურების მაქსიმალური დადგმული სიმძლავრე შეადგენს 219,6 მგვტ-ს. 2025 წლის 28 თებერვლის მდგომარეობით ქსელზე მიერთებული და განაცხადებით მიღებული მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურების დადგმულმა სიმძლავრემ გადააჭარბა ქსელზე დასაშვებ სიმძლავრეს.
სს „ენერგო-პრო ჯორჯიას“ გამანაწილებელი ქსელის 2025 წლის პიკურმა დატვირთვამ შეადგინა 1168 მგვტ, ხოლო 2026 წლის პირველი კვარტლის მონაცემებით მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურების ჯამურმა დადგმულმა სიმძლავრემ - 241.4 მგვტ.
დანართი №4
| ძაბვის საფეხური, კვ | სიმძლავრე, კვტ | აღრიცხვის სისტემის მოწყობის ვადა (სამუშაო დღე) | მრავალფუნქციური ელექტრონული აღრიცხვის სისტემის მოწყობის საფასური დღგ-ის ჩათვლით, ლარი | ჭკვიანი მრიცხველის მოწყობის ღირებულება დღგ-ის ჩათვლით, ლარი |
| 0.4 | 1-10 (220 ვ) | 15 | 600 | 450 |
| 1-დან -10 | 15 | 1200 | 1000 | |
| 10-დან -30 | 15 | 1200 | 1000 | |
| 30-დან-50 | 15 | 1200 | 1000 | |
| 50-დან -80 | 15 | 1500 | 1200 | |
| 80-დან – 100 | 20 | 1500 | 1200 | |
| 100-დან-120 | 20 | 1800 | 1200 | |
| 120-დან -150 | 20 | 1800 | 1200 | |
| 150-დან -200 | 20 | 2000 | 1200 | |
| 200-დან -320 | 20 | 2500 | 1200 | |
| 320-დან -500 | 20 | 3000 | 1200 | |
| 500-დან -800 | 25 | 3500 | 1200 | |
| 800-დან -1000 | 25 | 3800 | 1200 | |
| 1000-დან და მეტი კვტ | 25 | 4000 | 1200 | |
| 10 კვ | 1-500 | 25 | 13000 | 2200 |
| 500-დან -1000 | 25 | 14000 | 2200 | |
| 1000-დან და მეტი კვტ | 25 | 15000 | 2200 |
მიმღები ბანკის დასახელება: სს „საქართველოს ბანკი“
დანიშნულება: მიკროსიმძლავრის მომხმარებლის (მიეთითოს განმცხადებლის დასახელება და ობიექტის ფაქტიური მისამართი) ქსელზე მიერთების საფასური.

Micro capacity power plant is electricity generation object under ownership of a customer or group of customers (including possession, lease, leasing or other form), which uses renewable energy source and is connected to the electricity distribution network by connecting to the customer’s internal network or directly distribution network. Installed capacity of micro capacity power plant does not exceed 100 kW.
The upper limit of the installed capacity of a micro capacity power plant connected to the system operator's distribution network is 500 kilowatts until 20% of the peak load is utilized by the total installed capacity of micro capacity power plant in the system operator's distribution network.
Retail customer or group of customers has right to request connection of micro capacity power plant under its ownership to the distribution network. Connection of micro capacity power plant to the distribution network is carried out with the condition to pay “the cost for micro capacity power plant connection” to the distribution licensee, in accordance with the requirements of “Electricity (capacity) supply and consumption rules”. Installed capacity of micro capacity power plant under retail customer ownership should not exceed capacity of the customer to be connected to distribution network, and installed capacity of micro capacity power plant under ownership of the group of retails customers – total capacity of this group of customers to be connected to the distribution network.
The excess electricity generated by a micro-power plant connected before January 1, 2027 shall be subject to the remuneration conditions determined by the retail market rules that were in effect by that time of connection of this micro-power plant to the distribution network, namely:
a) If the micro capacity power plant connected to the distribution network when total installed capacity limit of micro capacity power plants connected to the system operator network was utilized - mechanism of net billing settlement foreseen by retail market rules will be applied to excess electricity produced by it.
b) If a micro capacity power plant was connected to the distribution network when total installed capacity limit of micro capacity power plants connected to the system operator network was not utilized - mechanism for net metering settlement foreseen by retail market rules will be applied to the excess electricity produced by it.
c) The customer who owns a micro-power plant has the right to request switching to the payment regime specified in subparagraphs "a" or "b" of this paragraph, which is in effect by the time of submitting the request.
The use of a micro-power plant can be requested by both an existing customer and a person wishing to be connected to a new facility. Accordingly, a person wishing to use a micro-power plant must pay the following fees in accordance with the request:
a) In case of connection to the internal network of an existing customer – the “smart meter installation fee” specified in Appendix No. 4;
b) In case of direct connection of a micro-power plant to the distribution network – the “Fee for connecting a new facility to the distribution network at 0.220 kV, 0.380 kV, and 6/10 kV voltages” provided for in Appendix No. 2 and the “Fee for installing a smart meter” provided for in Appendix No. 4;
c) In case of a customer’s request to use a micro-power plant (for the installation of a smart meter) – the “Smart Meter Installation Fee” specified in Appendix No. 4, except in cases where the consumer is connected to the low voltage side of a common transformer station or has a smart meter;
d) In case of capacity increase, when there is an increase of customer’s connecting capacity during the usage of micro capacity power plant connected to the internal network or an increase of capacity of micro capacity power plant connected directly to the distribution network or an increase of the capacity of customer using micro capacity power plant - fee foreseen by the rules on capacity increase.
The installed capacity of a micro-power plant connected to the distribution network through an inverter is defined as the smallest capacity between the installed capacity on the Alternating current (AC) side of the inverter and the installed capacity of the generation equipment on the Direct current (DC) side.
A customer who owns their own electricity generation facility (including a micro-power plant) with an installed capacity of 50 kilowatts or more is obliged to attach to the application for connection to the grid and periodically update information about the installed capacity of their own electricity generation facility with the system operator.
Confirmation of installed capacity of own electricity generation facility is carried out on the basis of conclusion/Act “On Confirmation of installed capacity of own electricity generation facility”. The mentioned conclusion/Act shall include the part of arrangement of the own electricity generation facility and its connection to the network, as well as the information on installed capacity of installed capacity of this own generation facility, reserve or/and the ones under repairing process.
When there is a request for connection of an own electricity generation facility with installed capacity of 50 kilowatts or more to the distribution network, though by the time of application, installed capacity of the own electricity generation facility requested in the application, in such case, conclusion of accredited person "On confirmation of the installed capacity of the own electricity generation facility" should be submitted to the system operator within 8 months period from the completion of the connection works.
In case of a change of installed capacity of a micro-power plant (including a micro-power plant connected to the customer's internal network), customer is obliged to notify system operator immediately in writing.
It is not permitted to connect a micro-power plant with an installed capacity of more than 100 kilowatts to the distribution network or to increase the installed capacity of an already connected micro-power plant to an installed capacity of more than 100 kw, when the total installed capacity of micro-power plants connected to the system operator's distribution network exceeds 20 percent of the peak load of the same distribution network. (20% of the peak load in JSC "Energo-Pro Georgia" network is utilized)
In an installed capacity of micro power plant under ownership of the customer or group of customers exceeds total connecting capacity of the customer or group of customers to the distribution network (but no more than the upper limit of installed capacity established by the commission for micro power plant), System operator defines to the customer registered on customer number or group of customers for starting the process of capacity increase ( for the applying the system operator with the relevant application) or/and bringing the installed capacity of micro power plant in compliance with the customer’s (or group of the customers) distribution network no less than 20 day period. And in case of unsuccessful completion of the period, system operator will terminate supply of micro power plant or that customer on whose internal network the micro power plant is connected by notifying the customer or group of customers through text message at least 10 working days in advance.
If the installed capacity of a micro-power plant exceeds the upper limit of installed capacity established by the Commission for a micro-power plant, from the date of recording this fact, the electricity generation facility loses the status of a micro-power plant provided for in paragraph 1 of Article 21 of the Rules and the billing and settlement conditions established by the legislation of Georgia for the owner of the micro-power plant are suspended.
The maximum peak load of the distribution network of JSC “ENERGO-PRO Georgia” in 2024 amounted to 1098 MW. According to paragraph 9 of Article 21 of Resolution #19 dated on June 28, 2021 of the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission, the maximum installed capacity of micro-power plants allowed on the network is 219.6 MW. As of February 28, 2025, installed capacity of micro-power plants connected to the network and received by the applications exceeded the allowed capacity on the network.