სს „ენერგო-პრო ჯორჯია“ 2007 წლიდან ოპერირებს საქართველოში. კომპანიამ მემკვიდრეობით მიიღო არსებული ელექტროქსელი და პასუხისმგებელია მის ექსპლუატრაციაზე. არსებული ელექტროქსელი დაპროექტებული და კონსტრუირებულია ისე, რომ მაქსიმალურად უზრუნველჰყოს ქსელის მდგრადობა, უსაფრთხოება და აბონენტთა ხარისხიანი ელექტრომომარაგება. მისი ელემენტების ნებისმიერი გადაპროექტება და გადატანა, იქნება ეს ელექტროგადამცემი ხაზის საყდენის, თუ სატრანსფორმატორო პუნქტის გადატანა, იწვევს ქსელის საიმედოობის შესუსტებას.
ელექტროქსელის არქიტექტურა ეფუძვნება ტექნიკურ სტანდარტებს და ენერგოსისტემის სტაბილურობის პრინციპებს, რის გამოც ელექტროგადამცემი და გამანაწილებელი ხაზების განლაგება ვერ განისაზღვრება კერძო ან იურიდიული პირების ინტერესებიდან გამომდინარე. შესაბამისად, ვერ მოერგება ახლად დაწყებულ სხვადასხვა დეველოპერულ პროექტს.
,,ენერგო-პრო ჯორჯია“ ვერ იმოქმედებს კონკრეტული ბიზნესის და ინდივიდების მოთხოვნების შესაბამისად, თუ ასეთი მოთხოვნა ეწინააღმდეგება ენერგოსისტემის ოპტიმალურ და უსაფრთხო ფუნქციონირებას“ - განაცხადა სს ,,ენერგო-პრო ჯორჯიას“ დირექტორთა საბჭოს თავმჯდომარემ გრიგოლ მამისეიშვილმა. მისი თქმით, ნებისმიერი მცდელობა, რომ ელექტროგადამცემ ხაზებზე განხორიცელდეს ცვლილება ინდივიდიალური ინტერესების გათვალისწინებით, მნიშვნელოვნად შეზღუდულია. შესაბამისად, კომპანია მიმართავს თხოვნით სამშენებლო ბიზნესის წარმომადგენლებს, უმთავრესად აჭარის რეგიონში, საკუთარი ბიზნესის დაგეგმარების პროცესში არ გაითვალსიწინონ არსებული ელექტროქსელის რეკონსტრუქცია ან გადატანა, თუ აღნიშნულით დაასუსტებენ მოქმედი ქსელის მდგრადობას და დააზიანებენ სხვა მომხმნარებლების ინტერესებს.
კომპანია სთხოვს ყველას, ისე განავითარონ საკუთარი ბიზნეს საქმიანობა, რომ არ დაირღვეს საქართველოს მთავრობის 366-ე დადგენილებით განსაზღვრული ხაზობრივი ნაგებობის დაცვის ზონები, არ მოხდეს მშენებლობის დაგეგმარება ელექტრომოწყობილობებთან სიახლოვეს, ან ელექტროგადამცემი ხაზების ქვეშ, რაც მნიშვნელოვნად არღვევს მოქალაქეთა უსაფრთხოებას.

Special statement of “ENERGO-PRO Georgia” on restrictions on the relocation of its distribution network
JSC “ENERGO-PRO Georgia” has been operating in Georgia since 2007. The company inherited the existing power grid and is responsible for its operation. The existing power grid is designed and constructed in such a way as to ensure the stability, security and quality power supply of customers to the maximum extent. Any redesign and relocation of its elements, whether it is the relocation of the power transmission line or the transformer station, leads to a weakening of the network reliability.
The architecture of the power grid is based on technical standards and the principles of energy system stability, which is why the layout of power transmission and distribution lines cannot be determined based on the interests of private or legal entities. Accordingly, it cannot be adapted to various newly launched development projects.
“ENERGO-PRO Georgia” cannot act in accordance with the requirements of specific businesses and individuals if such a requirement contradicts the optimal and safe functioning of the energy system,” said Grigol Mamiseishvili, Chairman of the Board of Directors of JSC “ENERGO-PRO Georgia”. According to him, any attempt to impose changes on power transmission lines based on individual interests is significantly limited. Accordingly, the company appeals to representatives of the construction business, primarily in the Adjara region, not to consider the reconstruction or relocation of the existing power grid in the process of planning their business, if this would weaken the sustainability of the operating network and harm the interests of other consumers.
The company asks everyone to develop their business activities in such a way as not to violate the protection zones of linear structures defined by Resolution No. 366 of the Government of Georgia, not to plan constructions near electrical equipment or under power lines, which significantly compromises the safety of citizens.