საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის #19 დადგენილების „ელექტროენერგიის გამანაწილებელი ქსელის წესების“ 24-ე მუხლის მე-6 პუნქტის მიხედვით: სტანდარტული პირობით დროებითი მიერთების მსურველი „დროებითი მიერთების მოთხოვნის“ შესახებ სტანდარტული ფორმის განაცხადით მიმართავს სისტემის ოპერატორს და წინასწარ იხდის სისტემის ოპერატორის მიერ ამ მომსახურების საჯაროდ შეთავაზებული საფასურს. ამასთან, სტანდარტული პირობის არსებობა არ ართმევს მომხმარებელს უფლებას, განაცხადით მოითხოვოს არასტანდარტული პირობით დროებითი მიერთება, შესაბამისი ტექნიკური პირობის საფუძველზე.
არასტანდარტულია ყველა მიერთება, რომელიც არ არის გათვალისწინებული სტანდარტული მიერთების პაკეტებით. არასტანდარტულია ასევე, როდესაც მომხმარებლი საკუთარი ნებით ითხოვს არასტანდარტულ მიერთებას.
არასტანდარტული პირობით დროებითი მიერთების მსურველი სისტემის ოპერატორს მიმართავს დროებითი მიერთების ტექნიკური პირობის გაცემის მოთხოვნით. სისტემის ოპერატორი 10 სამუშაო დღის ვადაში განიხილავს არასტანდარტული პირობით დროებითი მიერთების მსურველის განაცხადს და გასცემს დროებითი მიერთების ტექნიკურ პირობას, რომელიც შეიცავს არსებულ გამანაწილებელ ქსელზე მიერთების წერტილს, მისაერთებელი ძაბვის საფეხურს და სიმძლავრეს. არასტანდარტული პირობით დროებითი მიერთების სამუშაოების ურთიერთშეთანხმებით შესრულების შემთხვევაში, სისტემის ოპერატორსა და მომხმარებელს შორის ფორმდება ხელშეკრულება, რომლითაც ზუსტად განისაზღვრება მხარეთა ვალდებულებები, შესასრულებელი სამუშაო და ამ სამუშაოს შედეგად შექმნილ აქტივებზე საკუთრების/მფლობელობის საკითხი.
არასტანდარტული პირობით დროებითი მიერთების შემთხვევაში, თუ მიერთების სამუშაოები მოიცავს არსებული გამანაწილებელი ქსელის გაძლიერებას, სისტემის ოპერატორი უფლებამოსილია დროებითი მიერთების მსურველს მოსთხოვოს ქსელის გაძლიერებისთვის აუცილებელი ხარჯების სრულად ანაზღაურება.
არასტანდარტული პირობით დროებითი მიერთებისას, დროებითი მიერთების მოთხოვნილი ვადა თუ აღემატება 3 კალენდარულ თვეს, დროებითი მიერთების ტექნიკური პირობით გათვალისწინებული სამუშაოების დასრულების შემდეგ, მომხმარებელი უფლებამოსილია, თვითონ მოაწყოს აღრიცხვის კვანძი ან მოითხოვოს სისტემის ოპერატორის მიერ აღრიცხვის კვანძის მოწყობის მომსახურება. ტექნიკური პირობით გათვალისწინებული სამუშაოების დასრულების შემდეგ ელექტრომომარაგების დაწყების მოთხოვნით განცხადებით მიმართავს სისტემის ოპერატორს და აღრიცხვის კვანძის სისტემის ოპერატორის მიერ მოწყობის მოთხოვნის შემთხვევაში, ასევე გადაიხდის წესების №3 დანართით შესაბამისი პაკეტისათვის განსაზღვრულ საფასურს.
ამ მუხლის მე-15 პუნქტით გათვალისწინებულ შემთხვევაში, შესაბამისი მოთხოვნის არსებობისას, სისტემის ოპერატორი აღრიცხვის კვანძს მოაწყობს და მომარაგებას დაიწყებს წესების №3 დანართით განსაზღვრულ ვადაში.

Irregular temporary connection
In accordance with the paragraph 6 of article 24 of “Electricity Distribution Network Rules” of Resolution No 19 of Georgian Energy and water Supply Regulatory National Commission” : Person who wants temporary connection with standard condition addresses System Operator with the standard form application on “temporary connection request” and pays the cost offered for this service by the system operator in public form in advance. Herewith, existence of standard condition does not deprive the right to the customer request connection with non standard condition upon application based on the corresponding technical specification.
Non standard all connections that are not foreseen by the standard connection packages. Non standard is the connection when customer himself asks for non standard connection.
Person who wants temporary connection with non standard condition addresses System Operator with the request of issuing the technical specification of temporary connection. System Operator reviews the application of person who wants temporary connection with non standard condition within 10 working days and issues technical specification of temporary connection that includes the point for connection to the existed distribution network, voltage stage and capacity for connection. In case of fulfillment of the temporary connection works with non standard conditions with mutual agreement, agreement between the System Operator and customer is concluded by what commitment of the parties, work due to implementation and issue of ownership/possession formed as a results of this work are precisely defined.
In case of temporary connection under non-standard conditions, if the requested period of temporary connection exceeds 3 calendar months, after the completion of the works stipulated in the technical conditions of temporary connection, the consumer is entitled to install the metering node himself or request the system operator to install the metering node. After the completion of the works stipulated in the technical conditions, the consumer shall apply to the system operator with a request to start electricity supply and, in case of a request for the installation of the metering node by the system operator, shall also pay the fee specified in Appendix No. 4 to the Rules for the installation of a multifunctional electronic metering system, and in case of connection with a capacity of no more than 10 kW at a voltage level of 0.4 kV, the fee specified in the same Appendix for the installation of a smart meter for the relevant package.
In the above-mentioned case, if there is a relevant request, the system operator will set up a metering node and begin supply within the period specified in Appendix No. 4 to the Rules.